Beskrivning Madras soffa 3-sits från Brafab
Madras serien
Stilren med klassiska former, en blästrad vitpigmenterad teakmöbel som åldras vackert. Perfekt grupp om man sätter ihop två fåtöljer, en 3-sitssoffa och ett bord.
NÄRKONTAKT MED NATUREN
Man vet aldrig med sommaren. Ibland spelar den huvudrollen från april till september, andra år gör den bara korta gästspel då och då.
En sak vet vi dock säkert: en måltid smakar alltid bättre under bar himmel. Så när sommaren kommer, se till att du är redo för en fest utöver det vanliga. Se till att du har utemöbler av teak.
Teak är ett fantastiskt möbelmaterial. Det tål att stå ute år efter år och är så starkt att även smäckra dimensioner håller för hög belastning. Men för att träet ska få dessa goda egenskaper, krävs det att man gör rätt från början. Teakträd ska ringbarkas och torka på rot i två år innan de fälls. Sedan ska de uppsågade brädorna få rätt torrhalt. Först därefter går de till tillverkning. Eftersom teak kräver verktyg med extremt. hög precision, använder vi maskiner för att uppnå rätt kvalitet. Den kvaliteten syns bl.a. i detaljarbetet i soffgruppen Cecilia, som liksom många av våra teakmöbler har en vitpigmenterad yta med en härligt rustik känsla. Som framgår på flera ställen i katalogen, gör sig teak också väldigt bra i kombination med möbler i andra material som t.ex. konstrotting.
För oss är det viktigt att veta teakens ursprung och att värna det vilda beståndet. Därför använder vi enbart odlad teak från plantager, som står under kontroll av den indonesiska staten